Uncategorized

THC – psychoaktywny składnik marihuany

26 października, 2020

THC – psychoaktywny składnik marihuany

Substancja występująca w marihuanie znana pod nazwą THC to inaczej Tetrahydrokannabinol. Ten składnik odpowiada za psychoaktywne działanie marihuany i wpływa na zachowanie człowieka.

Wpływ THC na człowieka

Podczas palenia marihuany związki THC w bardzo szybki sposób przenikają z płuc do układu krwionośnego, a wraz z nim trafiają bezpośrednio do mózgu. Wykorzystują swoją zdolność do łączenia się z receptorami w mózgu odpowiedzialnymi za percepcję, myślenie, pamięć, koordynację, czynności motoryczne i sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości. Tym samym THC oddziałuje na układ nerwowy człowieka powodując stany euforii i uczucie ogólnego rozluźnienia. THC wykazuje zintensyfikowane działanie na komórki, które produkują dopaminę odpowiedzialną za procesy emocjonalne, napięcie mięśni, procesy ruchowe i wydzielanie hormonów.

Przedawkowanie THC

Pomimo szkodliwego działania na organizm ludzki z medycznego punktu widzenia śmiertelne przedawkowanie THC jest praktycznie niemożliwe. Mózg podczas działania THC wytwarza hormon nazywany prengenolonem na poziomie 3000 większym, przez co hamuje działanie THC.

Zawartość THC w marihuanie

W zależności od odmiany marihuany możemy mówić o zawartości od 8% do 22% THC. Wraz ze wzrostem stężenie THC w marihuanie zwiększa się oddziaływanie na układ nerwowy jak i też ryzyko uzależnienia psychicznego. Konopie przemysłowe jak i również konopie lecznicze są całkowicie pozbawione substancji psychoaktywnej, bądź wykazują niewielki jej udział. Dlatego też marihuana przemysłowa i lecznicza ze względu na ich skład chemiczny nie powinny być zaliczana do substancji odurzających. Aby marihuanę uznać za substancje psychoaktywną na każdy kilogram masy ciała potrzebne jest minimum 10 mikrogramów THC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *